آر اف فرکشنال چیست و چگونه موجب جوانسازی پوست می شود

داشتن پوست زیبا و شفاف یکی از مهم ترین نشانه های زیبایی است. با این وجود نمی توان تاثیر گذر سن را در فرآیند طبیعی پیری پوست انکار کرد. خوشبختانه امروزه روش های جدیدی در علم پزشکی ابداع شده است که می تواند به شما در داشتن پوست شاداب کمک کند. آراف فرکشنال یکی ازجدیدترین روش های جوانسازی صورت به شمار میرود. در این مقاله از وب سایت کلینیک تخصصی پوست و موی گلبرگ به این روش جوانسازی میپردازیم

مکانیسم عمل آر اف فرکشنال چیست؟

این سیستم که گاهی به آن MFR مخفف microneedle fractional RF (آر اف فرکشنال سوزنی) هم میگویند، به این صورت عمل میکند که سوزنهای بسیار ظریف وارد پوست میشود که بین آنها امواج رادیویی مبادله میشود. این مساله باعث ایجاد گرما در بخش درم پوست میشود که این گرما باعث ایجاد کلاٰٰژن جدید و اتقباض کلاژن های قدیمی میشود. کلمه فرکشنال به معنی بخش و قسمت میباشد. به این معنی که فقط بخشهایی از پوست حرارت میبیند و بخش عمده ای در معرض حرارت قرار نمیگیرد. این مساله باعث میشود که عوارض آر اف فرکشنال کمتر شود. از طرف دیگر اثر آر اف فرکشنال در جوانسازی به قدری زیاد است که میتوان آراف فرکشنال را بهترين روش جوانسازی پوست صورت دانست.

مراحل انجام آر اف فرکشنال چگونه است؟

بهتر است در روز درمان، خانمها با پوست تمیز و بدون آرایش، و آقایان با صورت اصلاح شده مراجعه نمایند. ناحیه درمان با کرم های بی حسی موضعی پوشانده خواهد شد. بعد از ۳۰-۲۰ دقیقه پوست محل درمان شسته شده و ضدعفونی خواهد شد. جلسه درمانی بسته به محل درمان حدود ۲۵-۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. قبل از شروع درمان هر فردی یک سری مخصوص خریداری میکند. هرسری یا تیپ دستگاه برای جلوگیری از انتقال بیماری تنها جهت یک فرد قابل استفاده بوده و استفاده از آن جهت شخص دیگر (حتی نزدیکان) ممنوع است. بعد از درمان می توان با استفاده از کیسه یخ پوست را خنک و آرام نمود. استفاده از کرم ترمیم بعد از کیسه یخ به کاهش سریع تر التهاب پوست کمک میکند.

نتایج درمان با آر اف فرکشنال

درمان با آر اف فرکشنال ضمن حجم دهی و سفت و مستحکم کردن پوست، خطوط و چین و چروک های پوست را کاهش می دهد و موجب جوان سازی و بهبود کیفیت پوست می شود. آر اف برای انواع پوست، اعم از تیره، حساس، برنزه و مستعد هایپرپیگمنتاسیون مناسب است و نتایج بلافاصله با سفت شدن پوست قابل مشاهده است؛ اما اکثر بیماران برای گرفتن نتایج کامل به 3 تا 4 جلسه درمانی به فاصله زمانی یک ماه نیاز دارند. آر اف فرکشنال، یک روش درمان غیرجراحی، سریع، ایمن، بدون درد، با دوران نقاهت وعوارض جانبی کم است. همچنین آر اف فرکشنال برای درمان اسکار آکنه و اسکار آبله مرغان، بافت نامناسب و عدم یکنواختی پوست، افتادگی خفیف تا متوسط پوست، رفع خطوط ریز و چین و چروک صورت، بهبود استرچ مارک ها و کوچک کردن روزنه های پوستی، کاربرد دارد. درمان به طور معمول با توجه به موضع تحت درمان، کمتر از یک ساعت طول می کشد و عوارض اندکی مثل قرمزی پوست، طی مدت زمان اندکی برطرف می شود. ماندگاری نتایج حدود 6 ماه تا یک سال است که پس از آن، درمان نیاز به تکرار دارد.

مزیت خیلی خاص و ویژه درمان با دستگاه آر اف فرکشنال این است که اندازه ورود سوزن به پوست و میزان نفوذ امواج به پوست، با توجه به نوع پوست و منطقه پوست و کاربرد درمانی توسط پزشک قابل تنظیم است و به لایه سطحی پوست در این نوع درمان آسیبی وارد نمی شود.

تعداد جلسات درمان با آر اف فرکشنال

معمولا توصیه می‌شود که بیمار بین 3 تا 5 جلسه، درمان با آر ‌اف فرکشنال را انجام دهد. در صورتی که درمان با آر اف فرکشنال را طی چندین جلسه انجام دهید، به نتایج بسیار بهتری خواهید رسید چرا که در متد آر اف صورت، درهر جلسه درمانی تنها قسمتی از پوست درمان می‌شود و بنابراین برای پوشش دادن تمامی قسمت‌ها نیاز به تکرار پروسه می‌باشد. به همین خاطر انجام حداقل 3 جلسه درمانی با فواصل یک ماهه برای دستیابی مزایای آر اف ضروری است.

پوست من بلافاصله بعد از درمان چگونه خواهد بود؟

بعد از اتمام جلسه‌ی درمانی هیچ نیازی به گذراندن دوره ریکاوری نیست. بعد از جلسه‌ی درمانی ممکن است پوست موقتا سرخ و کمی متورم شود که این حالت بین 1 تا 3 ساعت طول می‌کشد. پوست شما بعد از درمان احساس شبیه به کشیده شدن و گرما خواهد داشت و ممکن است تا 48 ساعت کمی صورتی باشد. معمولا در سومین روز پس از جلسه‌ی درمانی، نشانه‌هایی از گرمایش سلولی در پوست (به صورت شبکه‌ای از نقاط بسیار ریز روی پوست) نمایان می‌شود و جای این نقاط (چون در حال بهبودی است) پوسته می‌شود و ممکن است بین 1 تا 2 روز پوست شما، حالت پوسته پوسته داشته باشد. بروز این حالت کاملا طبیعی است و بخشی از روند بهبودی پوست شما است. شما می‌توانید روز بعد از جلسه‌ی درمانی تا حدود کمی کرم یا مواد آرایشی روی پوست خود بزنید (12 ساعت بعد از جلسه درمانی). بعد از ریختن تمام پوسته‌ های تشکیل شده روی پوست شما، شاهد بهبودی چشمگیری در ظاهر پوست خود خواهید بود و رسیدن به این نتایج تنها 5 تا 7 روز زمان می‌برد. روند تولید کلاژن در پوست و بازسازی پوست همچنان تا ماه‌ها پس از درمان ادامه خواهد داشت و بعد از هر جلسه‌ی درمانی، پوست شما بهتر و بهتر خواهد شد.

مراقبت های پس از درمان با آر اف فرکشنال

موفقیت درمان به عوامل متعددی مثل مهارت پزشک معالج، کیفیت تجهیزات و… بستگی دارد،  اما رعایت مراقبت ها و توصیه های زیر تآثیر زیادی در موفقیت نهایی درمان دارد؛ پس رعایت نکات زیر الزامی است:

  • به مدت 3 روز پس از درمان از مصرف کرم های ضد آفتاب و محصولات پوستی شیمیایی مانند کرم های مراقبتی، اجتناب کنید.
  • تا چند روز بعد از درمان از مصرف محصولات پوستی تهاجمی مانند کرم های لایه بردار، خودداری کنید.
  • به مدت یک هفته بعد از درمان از قرارگرفتن در مقابل اشعه مستقیم آفتاب، بپرهیزید.
  • از خاراندن نواحی تحت درمان دوری کنید و پوست های خشک شده را با دست نکنید.
  • استفاده از کمپرس سرد در ناحیه تحت درمان در صورت نیاز، منعی ندارد.
  • افرادی که در بدن خود دستگاه های الکتریکی نظیر پیس میکر یا ایمپلنت های فلزی نظیر اتصالات فلزی مفصلی یا دریچه های قلب دارند، نباید تحت درمان با آر اف قرار بگیرند.

هزینه جوان سازی پوست با آر اف فرکشنال

با توجه به اینکه آسیب پوست هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، هزینه درمان با آر اف، به شدت عارضه پوستی، بزرگی ناحیه درمان، حق‌الزحمه متخصص، تعداد ناحیه‌های مورد نظر، مدت زمان درمان و موقعیت جغرافیایی مرکز درمانی، بستگی دارد. تنها پس از معاینه دقیق می توان هزینه دقیق درمان با آر اف فرکشنال را تعیین کرد؛ البته چون این نوع درمان، عمل زیبایی محسوب می شود تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی گیرد.